Czcionka:

Drodzy Rodzice!

Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.

Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska.

Kilka słów o autyzmie:

Autyzm to zaburzenie o charakterze neurologicznym, związane z nieprawidłową pracą mózgu. Choroba najczęściej ma podłoże genetyczne, jej pierwsze objawy ujawniają się w dzieciństwie i trwają przez całe życie. Choroba może mieć różne symptomy, ale opierają się one przede wszystkim na problemach z porozumiewaniem się z innymi ludźmi, trudnościach w wyrażaniu emocji, w stosowaniu gestów i budowaniu poprawnych komunikatów. Osoby autystyczne mają problem ze zrozumieniem emocji, myśli oraz intencji innych ludzi. Duża część osób chorych na autyzm ma nieprawidłową mowę, która utrudnia codzienną komunikację.

Symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski, dlatego proponuję, aby dnia 31.03.2021r , czyli w środę, podczas lekcji on-line dzieci okazały solidarność, wsparcie dla osób z autyzmem poprzez założenie odzieży w kolorze niebieskim lub dołożenie jakiegoś elementu w tym kolorze, np. spinki, kokardki, apaszki, opaski czy nadmuchanie niebieskiego balonika.

Polecam film:https://www.youtube.com/watch?v=5n93mDQ8080